Будь-яка добра справа може зашкодити природі, якщо не робити її з розумом. Висадка дерев – гарний приклад. Усупереч загальноприйнятій думці, що лише посадивши дерево, ми вже принесли користь природі, слід кожного разу зважати на кілька простих, але важливих моментів.
- Де садити дерева? Якщо ми висаджуємо чужорідні види, ми знищуємо рідну природу, зменшуючи життєвий простір для місцевих видів, які щонайменше 9000 років формували зв’язки з комахами, ґрунтовими організмами та побудували стійкі рослинні угруповання. Інакше кажучи, під чужорідними видами дерев не можуть зростати місцеві види, на них не оселяються місцеві види тварин тощо. Для природи насадження чужорідних видів – нічим не краща діяльність, ніж вирубка дерев, адже територія, що має бути природно населена місцевими формами життя більше не може бути ними населена.
- Як садити дерева? Висадка нових дерев там, де загинули насадження, що зростали тут природним чином, є відновленням природних екосистем та без сумніву доброю справою. Натомість злочином проти природи буде насадження дерев на залишках інших природних екосистем – степів (наприклад, на схилах), луків, відслонень, боліт. Детальніше. Таких екосистем залишилось значно менше, ніж лісів. І саме в них зосереджена найбільша кількість видів рослин та тварин, що охороняються Червоною книгою України. Висаджування дерев на таких ділянках є порушенням законодавства.
Фахівці-біологи Української природоохоронної групи підготують експертну оцінку для кожної ділянки, на якій відбуватиметься офіційна частина заходу «Мільйон дерев», щоб не допустити залісення степів, заповідних територій тощо. Проте учасників, які долучатимуться до акції за власною ініціативою, ми просимо дотриматись рекомендацій.
Рекомендації:
Беріть до уваги місце висадки дерев. Тут є кілька варіантів:
1.Висадка дерев у лісі. Заходи з відновлення лісів проводяться лісогосподарськими підприємствами після вирубок лісу. Проте допомога волонтерів на масових посадках лісу може полегшити важку працю лісівників.
2.Висадка дерев у луках/степах/інших природних територіях. Поширеними є акції, коли дерева саджають у межах природних екосистем без дерев. Як приклад, висадка дерев на схилах Дніпра. Або в степових балках. Такі акції можуть бути не лише неефективними, але й навіть шкідливими. Природа – це не тільки ліси. Луки та степи – це також природні екосистеми, де дерева майже чи повністю відсутні. Українські луки та степи – у природному стані – зникають чи не швидше за ліси, хоча й без суспільного резонансу. Дерева, висаджені в таких екосистемах, можуть швидко поширюватись, перетворюючи степи на рідколісся – щось на зразок савани. Як наслідок, зникають рідкісні види, що пристосовані саме до лучних чи степових умов.
Яскравим прикладом висадки дерев у степовому ландшафті є острів Джарилгач, популярний серед “диких” туристів. У минулому ландшафт острова був винятково степовим, але за радянських часів тут були висаджені значні площі маслинки – чогось середнього між кущем і невеликим деревом. Відтоді маслинка шириться островом, що в довгостроковій перспективі може кардинально змінити степові екосистеми Джарилгача.
Найкращою альтернативою в даному випадку є висадка дерев там, де колись ліс був вирубаний для створення поля. Проте в такому разі варто заздалегідь вирішити питання висадки дерев з власником землі. Якщо власник землі має на неї інші плани, то Ваші зусилля в майбутньому можуть перетворитися на купу пеньків.
3.Висадка дерев у містах/селах. Зелені насадження в містах очищують повітря, знижують температуру, навіть заспокоюють нервову систему.І при цьому часто зникають унаслідок інфраструктурних проектів. Міста та села – це екосистеми, які важко назвати природними, тому висадка дерев у їх межах дикій природі майже не загрожує. Цей варіант є найбільш ефективним та безпечним.
Які дерева та як саме висаджувати?
Яскравий приклад неправильного підходу до висадки дерев –використання саджанців дуба червоного або робінії псевдоакації (акації білої). Обидва види в наших умовах є інвазивними. Це означає, що в минулому вони не зростали в Україні, а були завезені людиною. Ба більше, в Україні ці види набагато краще пристосовані до несприятливих умов та мають набагато менше природних ворогів. Як наслідок, біла акація витісняє наші види дерев та інших рослин, стрімко поширюючись у лісах та інших екосистемах. Тому для висадки дерев варто використовувати лише місцеві (аборигенні) види. Найбільш поширені інвазивні види, які не варто використовувати: дуб червоний, акація біла (робінія псевдоакація), клен ясенелистий (клен американський).
Вибір місцевого виду дерева
Кожний вид має свої вимоги до середовища існування. Наприклад, сосна любить світло, а ялина достатньо тіньолюбна. Вільха переважає у вологих місцях. Маленькі дубки також не люблять затінення й можливої конкуренції з більш тіньостійкими деревами. Усі ці вимоги варто враховувати під час підбору дерев для висадки. Якщо Ви вже обрали місце для висадки, проконсультуйтеся зі спеціалістами. Вони допоможуть обрати правильний вид дерева, а також правильний сезон для висадки.
Не варто також забувати про догляд: штучні насадження дуже залежать від догляду в перші роки життя. Молоді дерева легко гинуть унаслідок затінення кущами та травами, на більш пізніх етапах надмірна щільність дерев також робить їх нестійкими. Не варто братися за висадку дерев, якщо немає можливості проводити догляд за ними впродовж наступних хоча б десяти років.
Висадка дерев має багато нюансів. Якщо їх не враховувати – усі витрачені зусилля та ресурси будуть марними. А в найгіршому разі ще й завдадуть шкоди природі. До того ж, існують й інші можливості допомогти довкіллю.
Детальні рекомендації щодо того, які види дерев і чагарників рекомендується висаджувати, а які категорично не можна, розміщені в на сайті Української природоохоронної групи.