Минулого року Міндовкілля розробило проєкт нових правил рубок в лісах України. Тоді ми разом з колегами з Екологія-Право-Людина подавали зауваження та пропозиції, які Держлісагентство відхилило майже не читаючи.
Абсолютно неочікувано, вже після початку війни, Держлісагентство поновило роботу над новими правилами рубок. Виявилося, що текст документу з минулого року зазнав незначних змін. Але в ньому, як і до цього, багато неточностей та можливостей для зловживань.
Нові правила рубок – це шанс впровадити в українське законодавство найбільш сучасні та дружні до біорізноманіття підходи. Наприклад, встановити вимоги зі збереження мертвої деревини. Обмежити суцільні рубки навколо боліт та водотоків. І взагалі обмежити суцільні рубки як такі. Біда ж у тому, що цей шанс, скоріше за все, не буде використаний. Цих та інших хороших речей в нових Правилах рубок немає.
Держлісагентство ініціювало обговорення правил на початку червня. Громадськість була повідомлена лише за два дні до події, а сама подія відбулася офлайн. Враховуючи воєнний стан, що багато хто або в лавах ЗСУ, або займається волонтерством, з природоохоронців на обговорення майже ніхто не потрапив.
Щоб зробити правила рубок дійсно якісними та сучасними, документ необхідно ретельно пропрацювати з усіма зацікавленими сторонами. В умовах війни зробити це складно, але можливо. Для цього має бути зацікавленість з боку лісової галузі та Міндовкілля.
Чи є ця зацікавленість? Держлісагентство та Міндовкілля прямо заявляють про наміри збільшувати обсяги рубок в українських лісах, в тому числі за рахунок суцільних рубок старих лісів, які, на їхню думку, треба “оновлювати”. Звісно, природоохоронні обмеження цьому не сприяють. Тож уже найближчим часом ми ризикуємо побачити нові Правила рубок в лісах України. Вони стануть черговим монументом втраченим можливостям.