Які екологічні небезпеки ховаються у хорошій, на перший погляд, ініціативі – засадити деградовані землі енергетичними та олійними рослинами?
Наприкінці вересня на сайті Верховної Ради з’явився проєкт закону №12058 про відновлення деградованих земель, у якому йшлося про вирощування енергетичних рослин та виробництво біопалива. Спершу може здатись, що проєкт закону має природоохоронну ідею. Утім це не так.
Головна ціль законопроєкту №12058 – дозволити вирощувати енергетичні рослини на малопродуктивних, деградованих та забруднених, внаслідок воєнних дій, землях. А ще він про деструктивне землекористування та кроки в сторону змін клімату. Іншими словами, агрокомітет Верховної Ради, який ініціював законопроєкт, зневажив природоохоронні норми законодавства, підмив поняття задля своїх вигод та масштабної мети – розорати все.
Тепер детально.
Що таке енергетичні рослини? У проєкті закону йдеться, що це багаторічники, які вирощують у вигляді плантацій, з урожаєм раз на 1-5 років, який використовують для виробництва різного виду енергії. Наприклад верба, а також павловнія.
Остання рослина, м’яко кажучи, непокоїть. Справа в тому, що павловнія внесена до Переліку інвазійних видів дерев, тобто таких, які швидко, агресивно, неконтрольовано поширюються, займаючи місце місцевих видів. Перелік був затверджений Наказом Міндовкілля, а те, що Наказ скасували на користь бізнесу – не відміняє інвазійності павловнії. Тож засаджувати нею сільськогосподарські ділянки – неприпустимо.