Усі істоти на нашій планеті мають непоборний страх перед полум’ям, адже жива матерія не здатна вижити у вогні. Виняток становлять деякі види рослин, які розвинули специфічні пристосування для проростання насіння після пожеж. Проте такі рослини не зростають на нашому континенті. Переважна ж більшість живих організмів у вогні гине.
Більше того, майже всі види наземних тварин не здатні уникнути лихої долі, адже швидкість поширення пожежі зазвичай значно перевищує швидкість пересування більшості тварин (не говорячи вже про рослини). Певною мірою пожежі є природним явищем. Колись у диких степах вони не були руйнівними й допомагали рослинності періодично позбавлятись надмірно накопичених відмерлих залишків. Проте варто степовим пожежам стати регулярними – і кількість видів на території блискавично скоротиться! Пожежі для лісів – це катастрофа.
Дерева в лісі ростуть століттями, надаючи притулок різним видам тварин, створюючи затінок для рослин, а після загибелі стають субстратом для зростання грибів та мохів. Ба більше, значною мірою клімат нашої планети залежить від лісів. Будуючи свої стовбури, дерева накопичують у собі вуглець, відбираючи його з атмосфери. Що ж стосується заболочених районів тайги в Сибіру та Канаді, то вуглець у таких екосистемах консервується не лише в деревах, а й у замерзлому торфі під ними. Цього року масштабні лісові пожежі в Сибіру, Амазонії, Центральній Африці і Канаді протягом місяця знищили близько 5 мільйонів гектарів лісів❗️. Це – як половина всіх лісів України. Пожежі трапляються частіше, стають масштабнішими, перетворюючи ліс з поглинача вуглецю в найбільше джерело його викидів. Лише за серпень лісові пожежі викинули в атмосферу кількість вуглецю, тотожну річним викидам половини всіх автомобілів Європи.
Крім того, що планета розігрівається від збільшення кількості вуглецю, пожежі прискорюють танення льодовиків в Арктиці. Забруднена крига перестає відбивати сонячні промені та починає розігріватись. Підвищення температури створює ще більше умов для нових лісових пожеж – їх кількість може почати рости в геометричній прогресії. Підтримати стабільність клімату на планеті можна лише завдяки сталій роботі природних екосистем. Жодна технологія не здатна поглинути стільки парникових газів, скільки їх утримують усі ліси, болота, торфовища і, головне, ґрунти світу. Боротьба з глобальними змінами клімату не буде ефективною, якщо ми не візьмемось за відновлення зональних екосистем: степів, лісів, боліт на Поліссі.
Українська природоохоронна група приєднується до Міжнародного кліматичного маршу #ClimateStrike , що відбудеться 20 вересня в Києві, приєднуйтеся і ви!