З 2021 року в ЄС діє ініціатива з висадки 3 мільярдів дерев до 2030 року. Нещодавно Єврокомісія опублікувала рекомендації щодо того, як зробити висадку максимально корисною для біорізноманіття.
Єврокомісар з питань довкілля Віргініюс Сінкевічюс заявив, що “рекомендації допоможуть підвищити кількість та якість лісів за принципом “правильне дерево в правильному місці”. Тобто європейські чиновники фокусуються не на кубометрах деревини, а на тому, щоб висадка дерев зберігала та примножувала біорізноманіття.
Ці рекомендації − непогана вижимка основних правил щодо висадки дерев у лісах, містах чи на сільгоспземлях. У документі є чимало посилань на ґрунтовні джерела інформації.
Наприклад, європейці рекомендують максимально використовувати природне поновлення дерев, залишати мертву деревину, не заліснювати торфовища, уникати не лише інвазійних, але й чужорідних видів дерев.
Наша держава рекомендаціям не відповідає. У лютому міністр Стрілець повідомив, що домовився з єврокомісаром про те, що “Україна та ЄС об’єднають програми з висадки дерев”. Ідеться про український мільярд дерев, який мають висадити до 2025 року.
Як пан міністр планує об’єднувати ініціативи − незрозуміло. Бо українське законодавство та європейські рекомендації часто не пов’язані. Точніше в Україні діє принцип “неправильне дерево у неправильному місці”. Лісова галузь зачищає “під нуль” ділянки для висадки, висаджує всі можливі дерева (зокрема мільйони інвазійних) і робить це усюди, у тому числі й у степах. Усе заради омріяного мільярду. Ні про яке біорізноманіття мова не йде.
Наблизитись до ЄС допоможуть зміни в застарілому законодавстві. Наприклад, зараз Міндовкілля розробляє перелік інвазійних дерев, які буде заборонено висаджувати в лісах. Проблема в тому, що лісова галузь пручається будь-яким змінам. І далеко не факт, що у фінальній версії переліку будуть такі інвазійні дерева, як робінія чи дуб червоний.
Рекомендації Єврокомісії щодо висадки дерев доступні тут.