Вітаємо авторів! Знахідки рослин і грибів Червоної книги та Бернської конвенції (Резолюція 6). – Т. 1 / наук. ред. А. А. Куземко. – Київ – Чернівці : Друк Арт, 2019. – 496 с. – (Серія: «Conservation Biology in Ukraine»; вип. 11).
У збірці наведені відомості про знахідки у 2009–2018 роках видів рослин і грибів, занесених до третього видання Червоної книги України. Також представлені обґрунтування для включення нових видів або видалення їх з Червоної книги України. У публікації наведена інформація, яку зібрали більше 115 фахівців-біологів. Загалом подано дані про 10 000 зустрічей червонокнижних видів рослин і грибів.
***Мета цієї збірки – оприлюднення даних щодо знахідок у 2009-2019 роках видів рослин, занесених до Червоної книги України, а також обґрунтування для внесення нових видів, або виведення їх з ЧКУ. Окрім того, до збірки увійшли відомості про деякі локалітети рідкісних видів рослин, виявлені до 2009 року, які не були враховані в діючому (третьому) виданні Червоної книги України. Враховуючи, що сьогодні в Україні інтенсивно відбувається процес розбудови мережі Емеральд (Смарагдової), однією з підстав створення територій (сайтів) якої є наявність видів, включених до Резолюції 6 Бернської конвенції, особливу увагу у збірнику приділено інформацію про знахідки рослин з переліку цієї Резолюції, навіть якщо вони не охороняються на національному рівні, тобто не включені до Червоної книги України. Переважна більшість матеріалів, включених до збірки, є короткими повідомленнями із доданими відомостями про місця знахідок видів рослин КУ у визначеному табличному форматі, із зазначенням географічних координат таких знахідок та дат (або діапазонів дат).
Кілька статей містять позицію авторів щодо доповнення або ревізії переліків видів ЧКУ або підходів до її укладання та оформлення. Статті мають різний обсяг. Частина авторів звела всі свої дані в одній статті. В інших випадках автори навпаки – розділили свої матеріали на кілька окремих публікацій (за регіонами, групами, за відомостями, зібраними ними в рамках роботи в різних установах і організаціях). Переважна кількість відомостей, включених у збірку, публікуються вперше. У низці випадків автори посилаються на власні публікації та інші перевірені ними джерела, де вперше було оприлюднено інформацію про ті чи інші знахідки. Разом з тим, географічні координати знахідок однаково вперше вказані лише в даній публікації. Упорядниками будь-який з таких підходів не обмежувався, оскільки це не суперечить задачам збірки. Загалом, понад як 130 авторів, що надали свої дані до збірки, подали інформацію про 10 000 знахідок видів, знесених до Червоної книги України. Загалом збіркою охоплена інформація про поширення 338 видів рослин, грибів та лишайників Червоної книги України, а також про 19 видів, включених до Резолюції 6 Бернської конвенції (12 з них одночасно включені до Червоної книги України). Це дає надію, що незважаючи на відсутність державної системи моніторингу видів рослин Червоної книги України, хоча б частково вдасться закрити «білі плями» в даних щодо цих видів, а також щодо низки малодосліджених регіонів України.
Також сподіваємось на продовження цього видання в подальшому на більш регулярній основі, що дозволило би привернути ще більшу увагу дослідників до збору даних по видах рослин Червоної книги України. Відкритим питанням лишається якість даних, яка може бути предметом обговорення. Більшість географічних координат, включених до збірки, були встановлені авторами за допомогою інтернет-сервісів Google Maps, Google Earth та інших. Відтак є певна похибка в таких, умовно точних координатах. З питань визначення географічних координат, а також власне визначення видів, інформація про які публікується у збірці, просимо звертатись до авторів публікацій. Одним з найбільш дискусійних питань є сам факт оприлюднення у збірці координат локалітетів видів, що розглядається низкою фахівців як певний ризик для подальшого збереження популяцій таких видів. З цього приводу необхідно зазначити, що більшість координат, оприлюднених у збірці, були встановлені авторами під час аналізу картографічного матеріалу та космічних знімків і є умовно точними, адже встановлені аналітичним шляхом, а не за допомогою спеціальних прикладів у польових умовах. Разом з тим, точність таких даних є більш ніж достатньою для використання їх при підготовці Червоної книги України, діаметр позначки на картах якої становить щонайменще 18 км. З іншого боку, ми вважаємо, що в сучасних умовах, коли в нашій державі відсутня ефективна система обліку і моніторингу місцезнаходжень рідкісних видів рослин, на відміну від багатьох країн Європи, де така інформація доступна у відкритих інформаційних системах, саме точне документування таких даних може забезпечити збереження популяцій рідкісних видів, оскільки є підставою для створення об’єктів ПЗФ, а також може слугувати аргументами при прийнятті управлінських рішень і підготовці звітів про оцінку впливу на довкілля відповідно до чинного законодавства. Видання збірки здійснене громадською організацією «Українська природоохоронна група» без жодного спеціального фінансування. Кошти, необхідні для виготовлення макету, а також для друку накладу збірки, були зібрані волонтерами із продажу запчастин відпрацьованої комп’ютерної техніки, переданої для цього небайдужими користувачами мережі Фейсбук. Висловлюємо щиру подяку всім, хто допоміг зробити це видання можливим. Особливо дякуємо Павлу Романову за безцінну допомогу в тестуванні переданої техніки та запчастин, а також ВікторіїГоряіновій за верифікацію географічних координат, поданих авторами. Василюк О. В., Голова Правління ГО «Українська природоохоронна група» Куземко А. А., член правління ГО «Українська природоохоронна група».