Нещодавно ми відвідали Полтавщину, щоб дослідити перспективну для заповідання степову балку в околицях РЛП “Диканський”.
За глобальною базою біорізноманіття GBIF, там були зафіксовані численні знахідки червонокнижного бабака степового. Нам пощастило – на схилах цієї балки ми побачили десяток його нір. А поруч – червонокнижні рослини та гриби.
На жаль, за сотню метрів – https://kadastr.live/parcel/5321355400:00:005:0046 – дно балки розорали, а схили пошкодили проїздом техніки. Не завадив аграріям і струмок, один з витоків Вільхової Говтви, який протікає через оранку. Крім того, стаття 80 Водного Кодексу забороняє руйнування водотоків та розорювання заплав малих річок. Аналіз супутникових знімків показав, що цю ділянку розорали в кінці березня-середині квітня. Така ж доля спіткала й інші навколишні балки.
Майбутнє, якщо нічого не робити, передбачити не важко – замість балки зі струмочком та бабаками за років 5 нас буде чекати суцільна мертва оранка й еродовані схили.
Наш шлях – боротьба, тому за результатами експедиції ми напишемо наукове обґрунтування та подамо клопотання на створення заказника (де ще нерозорано).
Також готуємо спрямовані на охорону водозборів пропозиції законодавчих змін, аби стаття 80 Водного Кодексу перейшла з категорії декларативних до категорії діючих. Зокрема землевпорядники мають виділяти балки у верхів’ях річок та заплави малих річок у земельній документації. І заборона на їх розорювання має фігурувати в обмеженнях при наданні таких ділянок у власність чи користування.