Днями ми аналізували звіт з ОВД «Cпеціальне користування надрами з метою видобування габро-анортозитів, гранітів, габро-норитів Пенізевицького-1 родовища». Надровики планують знищити в Коростенському районі Житомирської області 45 га лісу для розширення кар’єру у водозборі малої річки Возня.
Автори наукового звіту, що обгрунтували безневинність проекту: Світлана Глінська – кандидат біологічних наук, доцент кафедри екології, географії та туризму Рівненського державного гуманітарного університету; Степан Штокало – аспірант спеціальності 101 Екологія Рівненського державного гуманітарного університету. Про дивовижні вигадані звіти ОВД від пані Світлани ми вже неодноразово писали.
У звіті, у розділі “3.8. Флора і фауна”, ідеться: “Вивчення біорізноманіття Пенізевицького кар’єру проводилось у вегетаційний сезон 2019-2022 років під час маршрутних досліджень із складанням геоботанічних описів. Досліджувались території об’єктів Смарагдової мережі України, об’єктів природно-заповідного фонду, раритетні види та угруповання. 8 серпня 2022 року повторно обстежено.” Утім, поруч немає територій Смарагдової мережі чи ПЗФ.
Як же їх можна було обстежити? Методом “копі-пейсту”, бо це стандартна фраза зі звітів цих двох науковців. Наприклад, того ж 8 серпня минулого року вони “обстежували” територію Дубенського лісгоспу в 250 км від кар’єру. Звісно, жодних рідкісних видів вони не знайшли ні в межах планованого кар’єру, ні в межах 655 га лісу Дубенського лісгоспу (які примудрились обстежити за 3 дні!).
Хоча навіть поверхнева оцінка відкритих джерел, публікацій у виданнях НАН України та в GBIF від авторитетних українських біологів виявляє знахідки в межах майбутнього кар’єру рідкісної орхідеї гніздівки звичайної, мнемозини та кількох гнізд чорного лелеки. А в межах лісгоспа – лунарії оживаючої, плауна річного, підсніжника звичайного.
І це вже не вперше. Аналогічно Глінська та Штокало не знайшли рідісних видів у межах території планованих рубок у п’ятьох лісгсопах Рівненської області. Їхні “наукові” висновки допомогли лісгоспам отримати висновки ОВД і зрубати сотні га лісів.
Але цього разу “дослідники” прокололись і не змогли підтасувати документи. Згідно зі звітом, дослідження проводились у межах чинного кар’єру, а не на 45 га лісів, що підпадають під плановану діяльність. Тобто навіть на папері дослідження території розширення кар’єру не було.
Ми просимо Міндовкілля відмовити у видачі висновку на цей звіт. Також вважаємо, що настав час вести публічний список недоброчесних науковців, які за гроші допомагають бізнесу нищити природу. І почати цей список можна із Степана Штокало та Світлани Глінської.