На цей час у Києві створено 190 об’єктів та територій природно-заповідного фонду. Їхня загальна площа складає 17944 га. Найбільшими з них є національний природний парк «Голосіївський» (створений в 2007 році та суттєво розширений у 2013 році) – 10988,14 га, регіональний ландшафтний парк «Дніпровські острови» – 1444 га, та заказник «Острів Жуків» – 1630 га.
Днями міський голова Києва оприлюднив проект нового Генерального плану Києва до 2025 року, розробка якого тривала з 2008 року. Експерти Української природоохоронної групи проаналізували, як відображений в новому Генеральному плані природно-заповідний фонд.
На схемі не вистачає багатьох знакових заповідних територій. Питання навіть не в тому, що не відображені ті об’єкти, що були оголошені в 2019 році. Відсутні кілька десятків інших територій загальною площею біля 9000 гектарів. Серед відсутніх територій передусім Святошинсько-Біличанське відділення національного природного парку «Голосіївський» – 6462,62 га, значна частина заказника «Острів Жуків» (не вистачає 1444 га), парк «Юність» і ще багато інших.
Як могло статись так, що 10 років архітектурно-містобудівного планування призвели до втрати 9000 гектарів заповідних територій? Ми переконані, що розробники Генерального плану навіть не намагались уточнювати межі заповідних територій, які за роки розробки змінювались 17 разів а їхня загальна площа виросла вдвічі! Схема, яку ми можемо бачити серед «актуальної» графіки Генерального плану – це індивідуальний погляд міського управління земельних ресурсів станом на кінець 2008 року. Щойно створили національний парк «Голосіївський», але ніхто ще не думав серйозно що до його складу буде включений Біличанський ліс, а заказник «Острів Жуків» щойно на осінній сесії 2008 року роздали під забудову 16-м кооперативам забудовників (і лише 2012 року Генеральна прокуратура України повернула ці землі). За десятиліття розробки Генерального плану схема заповідних територій не розвивалась ніяк.
Для порівняння – заказник «Острів Жуків» з правильними межами – в схемі чинного генерального плану (2002) та на схемі нового плану (2019)
Відповідно, замість охорони заповідних земель, «новий» Генплан Києва планує зовсім інші способи їхнього використання. Наприклад, забудову.
Більш детальний аналіз нового Генплану Києва ми оприлюднимо найближчим часом.