Клумбу з однорічними квітами та білим бордюром можна знайти в кожному місті. Вони вимагають частого поливу, адже щороку літо в Україні стає дедалі посушливішим – клумб не наполиваєшся. А що, як замінити вибагливі клумби на газони з різнотрав’ям? Такий газон повторює природну лучну рослинність. Крім естетики й відносної невибагливості в догляді, він має й кліматичну функцію. Коренева система трав гарно утримує вологу під час сильних злив, наземна їх частина – пил від проїжджої частини. Правильний догляд за такими газонами допоможе позбутися “окупантів” – чужорідних видів трав, бур’янів на кшталт амброзії.
Як же громадам створити газон з різнотрав’ям?
Першим кроком має бути просвітницько-пізнавальний: якщо місцевим не цікаве урбаністичне рішення, то його реалізація сумнівна.
Другим кроком буде залучення фахівців, які складуть графіки косіння, сформують перелік декоративних рослин та злаків, що характерні для клімату даного регіону, контролюватимуть висівання.
Разом із ботанікинею, засновницею проекту “Native Planting in Ukraine“ Ангеліною Русановою ми склали план зі створення газонів з різнотрав’ям для трьох громад-учасниць проекту “Збережемо екосистеми заради клімату в сталому майбутньому”. Посилити розвиток таких газонів можна за рахунок просторів біорізноманіття. Простори можуть містити в собі готелі для комах, будиночків для їжаків чи птахів, водопоїв тощо. З їхньою допомогою можна “повернути” тварин до міста в комфортні для них умови. Зоолог Олексій Василюк визначив особливості, які варто враховувати при проектуванні просторів біорізноманіття у Краснокутській, Білогородській та Мирноградський громадах.
Фото: Ангеліна Русанова
Проект реалізовується за фінансової підтримки Федерального міністерства з охорони навколишнього середовища, збереження природи та ядерної безпеки Німеччини в рамках проекту Міжнародної Кліматичної Ініціативи (ІКІ). Погляди, наведені в цьому документі, є позицією авторів і не обов’язково мають трактуватися як офіційна думка донорів.”