Наприкінці квітня за підтримки Фонду захисту біорізноманіття України та Київського зоопарку ми вирушили в експедицію до мальовничих місць Правобережного Полісся України. Місцевих рептилій та амфібій досліджували співробітники Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена Олексій Марущак та Оксана Некрасова.
Час для експедиції ми обрали невипадково, адже саме на кінець квітня припало чергове зростання температури (після попереднього її зниження), тож це ідеальний час для дослідження розповсюдження безхвостих амфібій. Поступове збільшення середньодобової температури та довжини світлового дня є одними з найголовніших умов для запуску статевої поведінки амфібій.
Це означає, що з кожної біль-менш придатної для розмноження та відкладання ікри водойми лунає спів готових до парування самців жаб, ропух, райок та кумок. Це значно спрощує реєстрацію знахідок видів, оскільки за аудіальними сигналами можна доволі точно визначити вид амфібій. Саме навесні, під час нересту, достатньо просто опинитися після заходу сонця (а інколи й удень) біля водойми й просто уважно прислухатися: амфібії самі підкажуть, хто з них тут мешкає. Звісно, ми не обмежилися прослуховуванням жаб’ячих концертів, дослідження містило також реєстрації інших груп тварин (птахів, риб, ссавців тощо), які можна візуально безпомилково визначити, знахідки тварин, збитих на дорозі, а також облови прибережних ділянок водойм за допомогою сачка.
Найголовнішим результатом експедиції стали знахідки та чисельні реєстрації акустичних сигналів самців ропухи очеретяної – Epidalea calamita, яку востаннє достовірно (з фотографією, що підтверджує видову приналежність) було зареєстровано тут у 2015 році. Ця ропуха занесена до Червоної книги України, живе винятково на заході Полісся й веде надзвичайно прихований спосіб життя. Підтвердити її наявність можна лише під час періоду нересту. Знахідка цієї амфібії та нова інформація про її актуальне розповсюдження в межах України є надзвичайно важливою для збереження біорізноманіття України та розвитку вітчизняної герпетології.
Загалом протягом виїзду науковці зареєстрували 12 з 13 видів амфібій Полісся, серед яких до Червоної книги також занесено тритона гребінчастого (Triturus cristatus).
Результати експедиції та точки знахідок уже відповідним чином оформлені та завантажені на онлайн-ресурс GBIF. Це означає, що, за умови наявності посилання та цитування цього датасету, уся зібрана під час експедиції інформація тепер доступна науковцям і зробить свій внесок у збереження біорізноманіття України.