7 лютого Кабмін затвердив новий Порядок здійснення лісовпорядкування. До цього лісовпорядкування регулювалося наказом Міндовкілля, але у 2022 році закон 5650 зобов’язав регулювати лісовпорядкування на рівні Кабміну.
Новий документ мав би майже повністю дублювати старий. Але щось пішло не так. І затверджений Кабміном текст чомусь зробив зоологічні, ботанічні та геоботанічні дослідження не обов’язковими.
Чому це проблема? Лісовпорядкування – це процес розробки плану управління певними лісами. Саме на цьому етапі вирішують, як і де проводити більшість рубок у наступні 10 років.
Очевидно, що під час лісовпорядкування необхідно не тільки визначити, скільки кубометрів деревини є в лісі й коли та скільки треба рубати. Надважливо виявити найбільш цінні для біорізноманіття ліси, рідкісні види тварин та рослин, а також охоронювані оселища, запланувати заходи з їх збереження тощо.
Саме такі вимоги є у Лісовому кодексі, і такі ж вимоги з’явились у старій редакції Порядку здійснення лісовпорядкування, який був затверджений в 2021 році. Але у новій редакції це зникло. Тепер маємо документ, який не відповідає ні Лісовому кодексу, ні загальним вимогам з охорони біорізноманіття, ні євроінтеграційним зобов’язанням України.
Цікаво, що в проекті Порядку лісовпорядкування на сайті Міндовкілля вимоги щодо біологічних досліджень ще були. Очевидно, прибрали їх на більш пізніх етапах опрацювання документу.
Ситуацію ще можна виправити. Лісовпорядкуванням займається одна-єдина державна організація – «Укрдержліспроект». Ця організація затверджує технічну документацію з лісовпорядкування, і саме туди можна дописати вимоги щодо обов’язкових біологічних досліджень. Але є одне АЛЕ – для цього потрібна політична воля Міндовкілля та Держлісагентства.
P.S.: це далеко не перший випадок, коли з 24 лютого влада втиху відміняє ті чи інші екологічні норми. Саме так ми залишилися без «сезону тиші» у лісах, без доступу до інформації про рубки, без нормального доступу до ОВД тощо. Тенденція…