Департамент екології Полтавської ОВА днями має прийняти рішення щодо Звіту з ОВД Товариства з обмеженою відповідальністю «Рижівський гранітний кар’єр». Проект називається «Оновлення умов проведення планованої діяльності шляхом зміни розміщення та компонування технологічного обладнання для перероблення корисних копалин (подрібнення та сортування гірської маси) на проммайданчику ТОВ «Рижівський гранітний кар’єр», №202322210389. Хоча насправді це ніяке не оновлення а спроба узаконити діяльність, що ніколи не проходила оцінку впливу на довкілля.
Масштаби роботи незаконного кар’єру можна побачити на відео https://www.youtube.com/watch?v=9DuQcNGfK-U&t=1s а вигляд природної території і зони відпочинку в реальності – на іншому: https://www.youtube.com/watch?v=lnzjC1-t1cw&t=1s
Ми переконані, що такий звіт з ОВД, яким його розробили на замовлення товариства – аж ніяк не може отримати позитивний висновок, а якщо й отримає, то цей висновок стане великою темною плямою на Полтавській ОВА і викличе багато запитань до працівників департаменту екології. Тож що не так у цьому звіті?
- ТОВ «Рижівський гранітний кар’єр» назвало Звіт з ОВД «Оновлення умов проведення планованої діяльності шляхом зміни розміщення та компонування технологічного обладнання для перероблення корисних копалин (подрібнення та сортування гірської маси) на проммайданчику» хоча ні про яке оновлення умов не може йти мова, адже до цього часу протягом 4 років свого існування підприємство намагалося декілька разів отримати Висновок ОВД на плановану діяльність, але всі спроби отримати його завершилися нічим, через порушення підприємством вимог законодавства.
- ТОВ «Рижівський гранітний кар’єр» визначає плановану діяльність на території земельної ділянки давно існуючого та діючого кар’єра з такою ж назвою – ПрАТ «Рижівський гранітний кар’єр», який являється співзасновником ТОВ. Із земельної ділянки виданої в користування ПрАТ розміром 63,7 га – для ТОВ виділено 18 га, але на підтвердження правом користуватися земельною ділянкою вже діючого кар’єра ТОВ «Рижівський гранітний кар’єр» надало тільки договір оренди обладнання, представленого: Гуркітами ГИЛ-42, ГИЛ-52, однією Дробаркою КМД-1750, стрічковими конвеєрами №1-№11, маслостанціями КМД-1750 та КМД-2200, живильником пластинчатим ПП-1-18-120А та приймальним бункером. При цьому ТОВ зазначає (стор.23 звіту з ОВД), що планована діяльність передбачає експлуатацію існуючого дробильно-сортувального обладнання, яке встановлено на відкритих майданчиках – без проведення будівельних та/або підготовчих робіт. А це: дробильно-сортувальний цех №1 (ДСЦ-1); дробильно-сортувальний цех №2 (ДСЦ-2); дробильно-сортувальний цех №3-4 (ДСЦ-3,4); ремонтна дільниця; котельня; склад ПММ, яке належить ТОВ і на якому ТОВ проводить діяльність з перероблення корисних копалин. Згідно Звіту з ОВД на території планованої діяльності розміром 18 га розташовано 129 джерел викиду в атмосферне повітря та майданчик для відходів.
Згідно документів ПрАТ «Рижівський гранітний кар’єр», виданий у 2018 році, ПрАТ має лише 27 джерел викидів і один дробильно-сортувальний цех. Проте на даний час вже встановлено і експлуатується більше 100 нових джерел викидів. Правових підстав для розміщення нових цехів і потужностей на земельній ділянці ПрАТ – не надано; дозволи на будівництво, розміщення та експлуатацію нових дробильно-сортувальних цехів і джерел викидів – не надано. Таким чином, очевидно, що підприємство має намір отримати дозвільні документи на роботи з перероблення корисних копалин заднім числом, що є порушенням закону, і знову вводить в оману УТО.
Згідно інформації з відкритих джерел – розміщення і запуск в роботу нового дробильно-сортувального обладнання на території Рижівського кар’єра відбувається з кінця 2019 року. Навколишні садівничі товариства та довкілля вже декілька років відчувають на собі негативний вплив через діяльність цих нових потужностей!
- ТОВ «Рижівський гранітний кар’єр» розташоване на території діючого кар’єра ПрАТ з одноіменною назвою і яке веде діяльність з видобування граніту буровибуховим способом. Попри це не було досліджено кумулятивний і сукупний впливи (прямий та опосередкований) цих двох підприємств на довкілля. Діючий кар’єр ПрАТ проводить буровибухові роботи, переробляє корисні копалини, здійснює їх перевезення транспортом, а також чинить пилове, акустичне, вібраційне, теплове та світлове забруднення навколишніх територій. Але в Звіті з ОВД такі дослідження не проводилися, хоча не можна розглядати діяльність цих підприємств окремо, окремо вони розташовані на спільній території і ведуть спільну діяльність.
- Згідно публічних карт земельна ділянка діючого кар’єру ПрАТ «Рижівський гранітний кар’єр», як і розташований на ній проммайданчик ТОВ «Рижівський гранітний кар’єр», знаходяться повністю на території Смарагдової мережі. Східна сторона – це територія Смарагдової мережі UA0000312 Lower and middle Psel river valley. Західна сторона – це територія Смарагдової мережі UA0000135 DniprodzerzhynskeReservoir. Ця територія Смарагдової мережі була затверджена під час 36-го засідання Постійного комітету Бернської Конвенції у 2016 році. Межі цієї території доступні на офіційних ресурсах Бернської конвенції, а також на Публічній кадастровій карті України.Тобто вся територія кар’єру без винятку знаходиться в межах Смарагдової мережі, і технологічна діяльність на ній здійснює безпосередній акустичнийвплив, вібраційний, вплив на мікроклімат (тепловий вплив) та вплив внаслідок пилових викидів гранітного пилу на дану частину території Смарагдової мережі.
До Звіту з ОВД додано науковий звіт «Польове дослідження стану біорізноманіття на території впливу планованої діяльності ТОВ «РГК» Полтавська обл. м.Горішні Плавні». У ньому також згадується про дві території Смарагдової мережі UA0000312 та UA0000135, на яких розташований без виключення і сам кар’єр і вся територія навколо.
Не зважаючи на це у Звіті з ОВД прямо стверджується, що територія планованої діяльності (проммайданчик) не входить до Смарагдової мережі, а відсутність чинного законодавства щодо меж та територій Смарагдової мережі призвело до включення в Смарагдову мережу існуючих промислових та с/г об’єктів, населених пунктів тощо.
Також в районі планованої діяльності є об’єкт ПЗФ – ландшафтний заказник «Заплава Псла», який межує з територією проммайданчика ТОВ «РГК» і згідно наявних карт – пересікається з територією земельної ділянки Рижівського кар’єра. Натомість у Звіті з ОВД розробники вказують, що «Нині територія заказника «Заплава Псла» і район планованої діяльності не перекриваються. Територія планованої діяльності не входить до території заказника «Заплава Псла».
Складається враження, що в науковому звіті автори всіма способами намагаються відділити територію кар’єра від природних умов, в яких він розташований – Смарагдової мережі, яка покриває як всю територію кар’єра, так і величезну охоронювану природну територію навколо; так і об’єкта ПЗФ, який частково пересікається з територією кар’єру. А головне – не враховано, що ця природоохоронна територія входить у безпосередню зону впливу діяльності Рижівського кар’єра.
Так як розробники звіту стверджують, що планована діяльність відмежована і від території Смарагдової мережі і від ландшафтного заказника «Заплава Псла», і відсутні обґрунтовані оцінки впливу планованої діяльності на Смарагдову мережу та об’єкт ПЗФ, то можна констатувати, що така оцінка просто не відбувалася, що є грубим абсолютно неправдою, адже під впливом на довкілля мається на увазі вплив не на чашу кар’єру а на навколишні природні території.
- Вплив на водне середовище у Звіті з ОВД викликає багато питань. В зоні впливу планованої діяльності розташовані численні заплави, що є частиною водно-болотних угідь, а також озеро Щуче – стариця, з’єднана з об’єктами ПЗФ «Заплава Псла» та «Лісові озера».
Між іншим, озеро Щуче починаючи з 2019 року активно знищується Рижівським кар’єром, у зв’язку зі збільшенням робіт і розташуванням прямо на березі масштабного щебеневого виробництва на новому промисловому майданчику. Відбулося багаторазове збільшення акустичного, шумового, вібраційного і особливо пилового забруднення прилеглих територій. Прямо на береговій лінії озера кар’єр зробив багатометрові відвали гранітних відсівів. Безпосередньо на берегу озера Щучого продмиться діяльність з виробництва щебня та гранвідсіву, гранітний пил у великій кількості розноситься вітром у води озера і на земельні ділянки мешканців садівничих товариств.
На озері Щучому в результаті цієї діяльності вже сталися негативні зміни – забруднюється вода гранітним пилом, цементується дно в районі нового промислового майданчика, зникає угруповання латаття білого, захищеного Зеленою книгою України.
Автори наукового звіту «Польове дослідження стану біорізноманіття на території впливу планованої діяльності ТОВ «РГК» Полтавська обл. м.Горішні Плавні» зазначають: «В межах санітарно-захисної зони ТОВ «Рижівський гранітний кар’єр» були виявлені кілька оселищ ізБернської конвенції, а саме водні угруповання в мілководдях оз. Щуче та стариці р. Псел на південь від проммайданчика, а саме: вільноплаваючі скупчення Hydrocharis morsus-ranae; вкорінена занурена рослинність евтрофних водойм; угруповання водяних жовтеців на мілководдях. Неподалік із районом планованої діяльності, у прибережному мілководді оз. Щуче наявне угруповання із Зеленої книги України (2009), а саме – Угруповання формації латаття білого (Nymphaeeta albae).»
Згідно даних цього ж наукового звіту за планами ТОВ «Рижівський гранітний кар’єр», при здійсненні планованої діяльності «Оновлення умов проведення планованої діяльності шляхом зміни розміщення та компонування технологічного обладнання для перероблення корисних копалин», прибережна захисна смуга озера Щуче буде очищена, відвали та залишки обладнання будуть винесені за межі прибережної захисної смуги – буде забезпечено виконання вимог Водного кодексу України. Що наразі не відбувається, діяльність з переробки корисних копалин ведеться на вказаному промайданчику як і останні роки з порушеннями природоохоронного законодавства.
Сподіваємось на мудрість працівників Полтавської ОВА і розраховуємо що висновок з ОВД отримає негативний висновок, незаконна діяльність зупинена а техніка буде прибрана з берегів озера.