Загальна площа приватних ділянок у межах ПЗФ становить приблизно 660 га.
Серед 29 об’єктів природно-заповідного фонду, яких зачепила приватизація є:
– заказники місцевого та загальнодержавного значення,
– парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва
– та (!) пам’ятки природи.
Охоронний режим останніх є одним з найсуворіших (після природних заповідників і заповідних урочищ). Утім, 10 га їхньої території приватизували. Частіше для особистого селянського господарства, проте трапляються цільові призначення і для будівництва, і для обслуговування багатоквартирного житлового будинку, і для комерційного використання.
У загальнозоологічному заказнику загальнодержавного значення «Згарський» були виявлені два випадки привласнення земель запасу площею майже 42 га. Найбільше перепало ландшафтним заказникам “Зелена” та «Гопчиця», більше ніж половина (53%!) площі яких опинилася в приватних руках.
65% приватизованих земельних наділів (189 ділянок площею 435 га) перебувають у колишньому Погребищенському районі (тепер Вінницький).
За статтями 83 та 84 Земельного Кодексу, передача в приватну власність державних та комунальних земель під об’єктами природно-заповідного фонду, якщо інше не передбачене законом, не допустима. А за Законом України “Про природно-заповідний фонд”, природно-заповідний фонд охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. Навряд господарювання у вигляді розорювання чи забудови можна характеризувати як особливий режим охорони.
Ми звернулись до Офісу Генпрокурора та Вінницької ОДА з вимогою перевірити законність надання ділянок в приватну власність в межах природно-заповідного фонду та вжити необхідних заходів щодо забезпечення режиму охорони об’єктів природно-заповідного фонду.
Фото Олександр Матвійчук, CC BY-SA 4.0